Kimdir

Elif Edes Tapan kimdir?Home Art
Fotoğraf: Füsun Gümeli
İnsanın kendi anlatması hem kolay hem zor. İlk defa karşılaştıklarım ve beni az tanıyanlar için "kim bu kadın?" sorusuna bir psikolog koltuğunda oturur gibi, çocukluğuma dönerek başlamak istiyorum. Anneanne ve teyzelerimle çok vakit geçirerek büyüdüm ben. Anneannemin portakal reçelinin, su böreğinin, puf böreğinin, köftesinin kokuları mutfakla ilgili zihnime ilk kazınanlar.

Mutfağımız hep hareketliydi. Annemden öğrendiğim vişneli keki, anneler günü için ilk yaptığımda 10 yaşındaydım. Babamın makarnaları sayesinde de ailemizin en önemli buluşma yeri hep mutfağımız oldu. Hepimize yapacak bir iş olan bu keyifli hazırlık süreci, aramıza katılan dostlarla neşeli sofralarla biterdi. Hala da zaman zaman tekrarlarız.

Notre Dame de Sion’u bitirdikten sonra, Washinton D.C. ve Floransa’da güzel sanatlar / fotoğrafçılık, Paris Cordon Bleu’da gastronomi eğitimi aldım. 1992 yılından beri dergi ve gazetelere gurme sayfaları hazırlıyorum. 1993 yılında “Elif Gourmet” ile başlayıp, en iyi ‘gurme shop’ seçilen “Crema” ile devam eden özel yeme-içme alanlarını 2002’de özel parti mekânı olan “Masa” ile geliştirdim. Mutlu Mutfak markası ile “Yeni Evliler için Misafir Sofraları” ve “Afrodizyak Yemekler: 44 Tabak Aşk” kitaplarını hazırladım.

Öğrenmek en büyük tutkum. İlham alacak yeni bir şeyler bulmak ve ilham vermek, paylaşmak, belki birilerine yol göstermek... Bunlar tarifi mümkün olmayan tatlar benim için. Yeni tarifler geliştirmek, atölyeler, özel dersler, okullar da yaptığım çalışmaların yanı sıra özel hayatımda güzel/lezzetli bir dost sofrası kurmak, iş hayatımda ise yerine, zamanına, kişi sayısına, toplantının içeriğine göre pek çok detayı gözden geçirerek hazırladığım menülerin/davet organizasyonlarının/atölyelerin tabii ki takdir görmesi, beğenilmesi, iz bırakması beni çok mutlu ediyor.

"Mutfağa girmek" aslında illa ocağın başına geçmek değil elbet, yeni fikir, yeni tarif, pratik çözümler üretmek. Bir de ürettiklerinizi sunmak var. En basit, en kolay tariflerle hazırladığınız yemeği bile hazırladığınız özenli bir sofrayla krallara layık hale getirebilirsiniz. Sadece yemek yapmak, yemek yemek, sofrayı hazırlamak da yetmez. Artık neyi, nasıl yediğimiz, yeme-içme sektörünün değişen dinamikleri, sağlıklı yaşamak, alternatif beslenme şekilleri, farklı kültürler ve beslenme alışkanlıkları da mutfakların ve hayatlarımızın değişmez konuları.

O yüzden burada, bu blogda sadece tarifler olmayacak. Sofra düzeni de anlatacağım, yurt içinde ya da yurt dışında gezdiğim yerleri de paylaşacağım, günümüz ve yakın geleceğe yönelik beslenme eğilimleri, küçük püf noktaları, ilgi çekici bilgiler de olacak. Mutlu bir mutfak herkesin hakkı. Ben kendimce bir yol göstermeye çalışacağım belki ama okuyuculardan da destek alacağım. Sizlerden de bana yol göstermenizi isteyeceğim. Paylaştıkça çoğalacak bir bilgi birikimi ortamı yaratmak için çalışacağım.

Umarım bu yolculukta bana eşlik etmekten keyif alırsınız.

Sevgilerimle

Elif Edes Tapan